Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 15.11.2010 20:24:11 

WWW.PHOTOMONTAGE.SNADNO.EU

Paint.Net v3.36
Sklad.Obrazku.Net Sklad.Obrazku.Net

Open source grafický editor Paint.NET: Nemaľuje čerta na stenu

Paint.NET je open source projekt, ktorého história sa začala písať pred pár rokmi na Washington State University. Pôvodným cieľom bolo vytvoriť alternatívu k jednoduchému bitmapovému editoru Paint, integrovanému do všetkých verzií Windows. Výsledok prekonal očakávania a tak sa na svetlo sveta dostal jednoduchý grafický editor s prekvapivým množstvom funkcií a možností. Jeho výhodou je aj otvorený zdrojový kód, ktorý umožňuje vytváranie rozšírení pre tento zaujímavý program.

 

Inštalácia, lokalizácia

Ako napovedá samotný názov, program využíva (a pre svoju prevádzku i vyžaduje) technológiu .NET Framework 2.0. Na oficiálnej stránke sú na stiahnutie hneď dve verzie inštalátora. Prvý, s veľkosťou bezmála päťdesiat megabajtov, obsahuje okrem samotného programu aj rozhranie .NET Framework 2.0. Pokiaľ .NET Framework už nainštalovaný máte, je možné stiahnuť iba samotný program, ktorého veľkosť je prekvapivo iba necelé štyri megabajty.

 

Bohužiaľ, program v základe obsahuje iba anglickú a nemeckú lokalizáciu. Iné jazyky (vrátane češtiny) je možné manuálne pridať až po inštalácii. Dôvodom je, že preklady ešte nie sú oficiálne osvedčené a teda nemôžu tvoriť súčasť samotnej inštalácie. Je ale pravdepodobné, že sa to v novších verziách zmení. Po manuálnom pridaní a prepnutí jazyka funguje všetko bez problémov. Česká lokalizácia je úplná a treba podotknúť, že vydarená.

 

Viazanosť na .NET Framework 2.0 je asi najväčšou slabinou programu. Okrem iného to má za následok nepoužiteľnosť aplikácie v starších verziách operačného systému Windows. Minimom je Windows 2000 s nainštalovaným Service Pack 3.

 

Prostredie programu a nástroje – pripomína Photoshop

Prvé, čo vám po spustení programu udrie do očí, je jeho nápadná podobnosť so známym grafickým editorom Adobe Photoshop. Autori stavili na osvedčenú klasiku a pravdou je, že urobili iba dobre. Ovládacie prvky sú prehľadne umiestnené a každé okno je dokovateľné (je možné ho „prilepiť“ ku kraju obrazovky). Výbornou vlastnosťou je priehľadnosť neaktívnych okien. Ide o praktickú pomôcku, ktorá by potešila aj v iných grafických editoroch.

 Paint.Net v3.36 ...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                    

          www.photomontage.snadno.eu           mycareer centrum.sk

 
 

 
 
 
 
 
TOPlist
ViB - Výmena ikoniek a bannerov Copyright 2009 © fotomontage.snadno.eu